AKTUALITY‎ > ‎

Skákání za plechovky

přidáno: 25. 8. 2015 4:32, autor: Správce WEBu   [ aktualizováno 25. 8. 2015 4:43 ]
     Také se Vám nelíbí všude se povalující plechovky od různých nápojů, pivem počínaje a energetickými bombami konče. Jsou všude, obzvláště v těchto parných dnech, kdy se většina z nás snaží dodržovat pitný režim.

Tělocvičná jednota Sokol Velký Osek ve spolupráci s Masarykovou základní školou Velký Osek  vymyslela, připravila a realizuje společný projekt „Skákání za plechovky“.
O čem tento projekt je?
     V MZŠ Velký Osek je umístěna nádoba na odložení prázdných hliníkových plechovek (viz.obr.1). Za každou přinesenou plechovku, která by jinak skončila v lepším případě na skládce, obdrží žák 1 bod. Každý bod pak je proměněn za 1 min. skákání na trampolíně pro profesionály (viz.obr.2). Každý měsíc navíc vyhodnocujeme nejlepšího „sběrače“ hliníkových plechovek, který od naší Tělocvičné jednoty obdrží dárkový poukaz v hodnotě 100,-Kč na nákup sportovního zboží v prodejnách Intersport.
A co se s plechovkami děje dál?
Firma Green Metal Czech s.r.o. nám zapůjčila big–bag o velikosti 1 m3, a ten jsme rychle zaplnili. Téměř 3000 sešlápnutých plechovek od různých nápojů, 68 kg hliníku. V Green Metalu nám dávají 19,-Kč za 1kg.  A my si za utržený peníz koupíme novou volejbalovou síť a jiné sportovní pomůcky. Zabijíme tak několik much jednou ranou. Sběrem hliníkových plechovek ukazujeme, že nejsme lhostejni k životnímu prostředí a výchově mladé generace. Umožněním skákání na trampolíně podporujeme sport a zdravý životní styl.

Naši nejlepší sběrači :
únor  - Martina Loskotová – 127 plechovek
březen – Adam Ziegelbauer – 268 plechovek
duben -  Kamila Loskotová – 114 plechovek
květen - Dominik Váňa – 215 plechovek

Hmotnosti některých hliníkových plechovek :
0,25 l –  10g (Coca-Cola, Crazy Wolf, aj.)
0,33 l –  14g (Pepsi-Cola, Mirinda, aj.)
0,5 l   –  17g (Semtex, Plzeň, Gambrinus, aj.)
0,5 l   –  20g (Kozel)

A pozor : plechovky od piva Staropramen, Bráník, Deep, Argus jsou železné !! Jak to poznáte?
Na plechovce je ve znaku recyklace uvedeno Al-hliník, nebo Fe-železo. A nebo to zkuste přiložením magnetu (železo se na magnet přichytí, hliník ne).

Oslovil Vás náš projekt?
Chcete pomoci životnímu prostředí a rozvoji sportu? „Produkuje“ Váš podnik, diskotéka, úřad hliníkové, případně železné plechovky? Chcete se jich smysluplně zbavit? Kontaktujte nás na e-mailové adrese j.otta@email.cz, nebo na tel.:724017018

Jiří Otta, starosta TJ.Sokol Velký Osek